Apel do organizacji pszczelarskich

czw., 05/05/2016 - 21:23

Poniżej treść maila otrzymanego ze Stowarzyszenia POLANKA.

Dnia Środa, 4 Maja 2016 10:16 Stowarzyszenie POLANKA - Piotr Skorupa  napisał:

 

Szanowni Koledzy

 

W ostatnich tygodniach Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich POLANKA wspólnie z kilkoma organizacjami (wybaczcie koledzy, że nie będę Was wymieniał tutaj - załączone pisma wyraźnie Was wskazują) podjęło kilka inicjatyw zmierzających do kompleksowego uregulowania sytuacji prawnej, w jakiej przyszło nam pracować w tych, trudnych dla pszczół czasach. Załączam ostatnie z wysłanych pism wraz z załącznikami, które najbardziej kompletnie wskaże nasze dążenia.

 

 Wiemy już, że organy Państwa skłonne są rozpatrzeć nasze postulaty i doprowadzić do ich uregulowania. Nie tylko my, pszczelarze, zdajemy sobie sprawę z problemów, które nie uregulowanie przed akcesją do Unii Europejskiej wciąż pokutują utrudniając nam życie. Nie sposób nawet powiedzieć, że to najwyższy czas na ich rozwiązanie - jest już wręcz bardzo późno. Mamy jednak wypracowany przez nasze organizacje korzystny trend pewnej mody na pszczoły i powolne odmładzanie naszego środowiska. Tym bardziej nie wolno nam zaprzepaścić szansy na poprawę.

 

 Pewną przeszkodą jest rozdrobnienie organizacyjne pszczelarstwa. Nie zlikwidujemy go ani łatwo ani też szybko. Jednak wspólne prace przy konsultacjach w sprawie nowego projektu KPWP (jakkolwiek w przyjętej formie ostatecznej dość jeszcze daleki od wspólnego zdania naszych organizacji) pokazały, że w ważnych sprawach umiemy mówić jednym głosem, dość nieznacznie się różniąc. Wierzę, że wyzwanie, które chcę zaproponować Wam wszystkim może to jeszcze raz pokazać i przynieść dobre efekty.

 

 Spotkajmy się wszyscy w jednym miejscu (może gdzieś w Warszawie) i stwórzmy międzyorganizacyjny zespół roboczy na zasadzie: jedna organizacja - jeden głos; wszak wartości merytorycznej argumentów nie mierzy się wielkością organizacji i lokalne stowarzyszenia i kluby mają równie ważne postulaty jak organizacje ogólnopolskie. Wypracujmy wspólne stanowisko w kwestii ostatecznych postulatów pszczelarzy, tak by władze miały świadomość rozmowy z przedstawicielami całego środowiska. Zaprośmy na to spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Ochrony Środowiska by szybko i skutecznie rozpocząć ten proces. Wierzę, że to co nas dzieli, nie będzie miało wpływu na efekty tej współpracy bo tam, gdzie chodzi o pszczoły, zawsze dążymy do tego samego.

 

 Termin i miejsce spotkania pozostałyby do ustalenia. My w Polance najchętniej widzielibyśmy sytuację, w której Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zechciałoby objąć ten projekt swym patronatem i udostępnić swoją salę konferencyjną na takie spotkanie. Mogłoby się ono odbyć np. w piątek 3 czerwca.

 

 Rolą, jaką chce spełnić SPP POLANKA jest jedynie zorganizowanie spotkania i doprowadzenie do powstania zespołu, który dalej funkcjonowałby według wspólnie ustalonych zasad. Proszę Was o ustosunkowanie się Waszych organizacji do tego projektu. W przypadku przychylnego spojrzenia, chętnie widziałbym pierwsze zgłoszenia na początku przyszłego tygodnia. To pozwoliłoby zająć się szczegółami. Oczywiście wszystkie uwagi zarówno organizacyjne jak merytoryczne są bardzo mile widziane.

 

Na koniec jeszcze prośba organizacyjna. Moją intencją jest, by to zaproszenie dotarło do każdej organizacji a nie ze wszystkimi mam kontakt. Jeśli zauważycie, że kogoś brakuje, poprawcie proszę moje niedopatrzenie i przekierujcie tego maila.

 

 Pozdrawiam i oczekuję niecierpliwie

--
 Piotr Skorupa
 prezes

 Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich "Polanka"
 23-109 Pszczela Wola 9
 NIP: 713-28-93-955
 tel.: +48 692 49 52 01
 mail: piotr.skorupa@spp-polanka.org
 www.SPP-Polanka.org

 

Załączniki