Apel Koła Pszczelarzy w Nysie do WZP - ginięcie pszczół

wt., 06/12/2016 - 20:51

        Zarząd Koła Pszczelarzy w Nysie zwraca się z prośbą do Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu o zwołanie otwartego posiedzenia Zarządu WSP celem omówienia ujawnionego w ostatnich m-cach masowego ginięcia pszczół.

       Jednocześnie zwracamy się z prośbą o zwołanie zebrania Prezesów Kół celem uzyskania aktualnych informacji dot.skali upadków rodzin pszczelich.

 

Prezes Koła Pszczelarzy w Nysie Duda Jerzy.

Komentarze

Witam. Od wielu lat nie zazimowałem rodzin pszczelich w tak słabej kondycji. Pszczoły nie wykazywały, żadnych objawów chorobowych. Mam jednak podejrzenia o nosemę ceranae. Boje się tego, co będzie wiosną?
Dzięki działaniom Zarządu, wysłałem próby do badań. Jak najbardziej słuszne i niezbędne, uważam podjęcie działań, wszystkich organizacji wojewódzkich celem ratowania pszczół.
Jak mi wiadomo, nie ma żadnego legalnego leku w Polsce na ten patogen. Dobrze by było, sprowadzić lek z innych krajów i dopuścić do leczenia w kraju. Bardzo kibicuje w tym temacie.
Pozdrawiam Bogdan.
PS.
Jak dotychczas najskuteczniejszym lekiem jest Kanadyjska fumagilina (4-generacja), masowo stosowana w USA i Kanadzie.
Ponoć jest skuteczny lek w europie, ale media nie podają nazwy. W Polsce, nad tym lekiem kieruje badaniami dr Aneta Ptaszyńska z Zakładu Botaniki i Mykologii Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie . Naukowcy deklarują chęć wdrożenia preparatu na rynek. Ponoć, aktualnie trwają rozmowy z zainteresowanymi przedsiębiorcami.